Technologia

Internet mobilny – Co warto wiedzieć

Internet mobilny to rodzaj usługi, która umożliwia działanie wielu przenośnych urządzeń multimedialnych, które wymagają podłączenia do globalnej sieci. Jakość takiego połączenia zależy od zastosowanej technologii operatora oraz zasięgu przekaźników sieci komórkowej. Z jego działaniem nie ma zwykle większych problemów w miastach, natomiast pewne trudności pojawić się mogą w terenach oddalonych od wszelkich zabudowań lub w niekorzystnym otoczeniu przyrodniczym. W artykule przybliżamy na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru tego rodzaju usługi.

Bezprzewodowy dostęp do internetu z sieci telefonii komórkowej na urządzeniach przenośnych, takich jak laptop, telefon czy tablet, nazywamy internetem mobilnym. Można wykupić tę usługę z umową na abonament bądź korzystać z internetu mobilnego – podobnie jak w telefonach komórkowych – na kartę, wykupując jakiś pakiet danych.

Jak działa internet mobilny

Internet mobilny jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto często przebywa poza domem i potrzebuje dostępu do globalnej sieci. Dzięki modemom, podłączanym do portu USB lub modemom sieci komórkowej wbudowanym w urządzenie, jesteśmy w stanie korzystać z internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg – w podróży, u znajomych czy na wakacjach. Aktualnie operatorzy telekomunikacyjni oferują internet mobilny pracujący w sieciach czwartej generacji – 4G, który oferuje lepsze parametry połączenia, aniżeli jego poprzednik czyli 3G. Nierzadko możemy usłyszeć lub przeczytać w ofertach o internecie LTE – jest to standard przesyłu danych w sieciach czwartej generacji.

Z technicznego punktu widzenia, bazujący na telefonii komórkowej internet mobilny, do łączenia się z globalną siecią wykorzystuje pakietową transmisję danych. Przy podpisywaniu umowy na jego dostawę zazwyczaj dostajemy też modem lub router. Router to bardzo wygodna opcja w tym wypadku, ponieważ umożliwia podział łącza i poprzez to utworzenie bezprzewodowej sieci lokalnej, która będzie podłączona do internetu. Można wtedy udostępnić internet innym osobom, a w zasadzie ich urządzeniom. Jednak wadą takiego routera mobilnego jest to, iż trzeba ładować co jakiś czas jego baterię, w przeciwnym wypadku nie będzie można korzystać z dostępu do sieci. Natomiast modem podłączany do portu USB jest dobrym rozwiązaniem jeśli podróżujemy z laptopem. Wystarczy wówczas włożyć w slot kartę SIM i wsunąć urządzenie do portu USB.

Ważne parametry przy wyborze usługi

Wybierając jakąś ofertę na internet mobilny powinniśmy sprawdzić nie tylko cenę tej usługi, ale również miesięczny limit pobieranych i wysyłanych danych. Może on zazwyczaj wynosić np. 10, 20, 30, 40 gigabajtów, w zależności od ceny te wartości mogą się różnić. Bardzo ważny parametr to także szybkość pobierania danych, który wynosi około 100 megabitów na sekundę u większości operatorów. Dostępne są także oferty z prędkością pobierania dochodzącą nawet do 300 megabitów na sekundę. Szybkość pobierania danych jest bardzo ważna, gdyż to od tego parametru zależy jak szybko ściągają się gry, filmy, aktualizacje oprogramowania, strony internetowe itp.

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert internetu mobilnego, to czas trwania umowy, jeśli oczywiście zależy nam na jej podpisaniu. Niektórzy operatorzy oferują umowę bezterminową, u innych można spotkać oferty na 12, 15 lub 24 miesiące. Ważnym parametrem jest również zasięg operatora – im jest szerszy, tym większy dostęp do internetu. Informacje tego typu powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych operatorów.

O czym warto przemyśleć przed zakupem usługi

Przed zakupem internetu mobilnego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, min:

  • Czy potrzebuję samą kartę SIM, czy może internet mobilny razem z urządzeniem?

Jeśli masz już modem lub router do internetu mobilnego to możesz z nich zrezygnować. Ponadto niektórzy operatorzy oferują internet mobilny z tabletem lub laptopem, dlatego warto się nad tym wariantem zastanowić. Nie należy się jednak spodziewać super sprzętu, gdyż są to zazwyczaj urządzenia o podstawowych parametrach i średniej jakości.

  • Czy ściągasz dużo plików o dużej wielkości?

Jeśli tak, to będziesz potrzebować szybkiego internetu mobilnego, w przeciwnym wypadku ściągnięcie jednego pliku zajmie dużo czasu.

  • Czy twój obecny operator da ci zniżkę na usługę internetu mobilnego?

Nie warto korzystać z oferty u konkurencji, jeśli twój obecny operator oferuje zniżki na dodatkowe usługi swoim stałym klientom.

  • Jak często korzystasz z internetu w ciągu miesiąca?

Im więcej korzystasz z internetu i ściągasz danych, tym większy limit powinieneś wykupić, bo jeśli przekroczysz limit w danym miesiącu szybkość łącza zostanie ograniczona.

  • Jakie dodatkowe usługi oferuje konkretny operator telekomunikacyjny?

Mogą oni oferować np. darmowy internet w nocy, czy kilkumiesięczny transfer za darmo. Warto też sprawdzić jak wygląda kwestia roamingu, czyli dostępu za granicą.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button