Technologia

Jak wybrać najlepszą pralkę

Wiele osób urządzając nowe mieszkanie lub dom zastanawia się jak wybrać najlepszą pralkę, która na długo zaspokoi wszystkie potrzeby. Tego rodzaju sprzęt powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze, niedrogi w utrzymaniu i trwały. Istnieją jednak także inne parametry, które warto wziąć pod uwagę decydując się na dość kosztowny zakup. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu problemowi.

Wybór nowego sprzętu AGD bardzo często bywa dość kłopotliwy. Nierzadko wiąże się z awarią starego, przez co czujemy ogromną presję czasu. Jednak nie da się ukryć, iż szybkie i nieprzemyślane zakupy tego typu mogą okazać się niezbyt udane. Ogromna ilość pralek dostępnych na rynku, kuszące promocje – to wszystko niewątpliwie wpływa na nas w momencie zakupu. Niekoniecznie jednak pozytywnie. Dlatego zanim udasz się do sklepu, by poradzić się sprzedawcy przy ostatecznym wyborze, zastanów się, czego tak naprawdę szukasz.

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać pralkę, która na długo będzie spełniać wszystkie najważniejsze wymagania, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Gdzie postawić nową pralkę?

Mogłoby się wydawać, że to pytanie mniej istotne, które warto zadać sobie dopiero po wyborze konkretnego modelu. Nic bardziej mylnego. To, gdzie postawisz swoją pralkę determinuje każdą kolejną decyzję. Jeśli wybierasz kolejny sprzęt, mający zastąpić starą pralkę, problem masz już z głowy. Jeśli natomiast urządzasz się dopiero w nowym domu bądź mieszkaniu, koniecznie zastanów się, w którym miejscu masz zamiar umiejscowić nowy zakup – w kuchni czy łazience, a może w osobnym pomieszczeniu, przeznaczonej do tego pralni? Pralka ma być zabudowana czy wolnostojąca, ładowana od przodu czy od góry? Ilość miejsca, którą możesz przeznaczyć na pralkę, a także wszystkie zabudowania obok niej, będą miały ogromny wpływ na trafność Twojego zakupu.

Typ urządzenia

Kolejnym istotnym pytaniem, które musisz sobie zadać – jaki typ urządzenia będzie najlepszy do Twoich potrzeb. Standardowe pralki są największe (zatem mieszczą także dużą ilość prania). Jeśli nie masz miejsca na tego typu sprzęt, przemyśl zakup typu slim, super slim (z ładowaniem od przodu) bądź modelu z ładowaniem od góry. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, koniecznie zmierz miejsce, w którym planujesz postawić pralkę, pamiętając przy tym, by nie robić pomiarów bezpośrednio przy ścianie – daj jej jakieś 6-8 cm wolnej przestrzeni.

Pojemność bębna

Warto także odpowiedzieć sobie, czy z zakupionej pralki korzystać będzie jedna osoba czy cała rodzina? Jak często zwykle robisz pranie? To pytania, które pomogą Ci w wyborze sprzętu pod kątem wielkości bębna. Jeśli tylko jedna osoba będzie z niego korzystać, spokojnie wystarczy Ci pralka o pojemności do 5 kilogramów (a jeśli zwykle robisz niewielkie prania, nawet 4 kilogramy mogą być wystarczające). Z kolei rodziny z dziećmi muszą pomyśleć o zakupie pralki o większej pojemności: powyżej 7 kilogramów dla czteroosobowej rodziny. Jeśli nie wiesz jak jak wybrać najlepszą pralkę, koniecznie zastanów się nad potrzebami swoimi i swojej rodziny.

Rodzaje bębna

To już odrobinę bardziej zaawansowana wiedza, dlatego zwykle nie zastanawiamy się nad tym przed kupnem pralki, a jedynie zauważamy różnicę pomiędzy jednym a drugim sprzętem w ofercie sklepu. Ta kwestia ma spory wpływ na dokładność prania. Producenci starają się wprowadzać coraz to nowe udogodnienia, dlatego prócz tradycyjnych bębnów mamy do wyboru także te o strukturze diamentu, plastra miodu czy w kształcie kropli wody. Bębny Diamond zapewniają delikatniejsze pranie, zapobiegają zaciąganiu się tkanin. Te o strukturze plastra miodu mają wpływ na mechacenie się tkaniny, natomiast te w kształcie kropli pozwalają na dopranie nawet największych zabrudzeń (polecane zwłaszcza rodzinom z dziećmi).

Klasa energetyczna

Tak, o tym parametrze pamiętamy zawsze – klasa energetyczna pralki czy jakiegokolwiek innego sprzętu AGD zawsze ma ogromny wpływ na nasz wybór. Czy jednak dobrze wiemy, co to oznacza? Pralki o jak największej klasie energetycznej (oznaczonej symbolem A), pozwalaj na bardziej oszczędne pranie. Jeśli zatem pierzesz często, a nie masz zamiaru widzieć na swoim rachunku za prąd zbyt dużych cyfr, spraw sobie sprzęt o klasie A+++ – w tej chwili to sprzęty o najlepszej wydajności energetycznej, jakie znajdziesz na naszym rynku. Jednak producenci już teraz przygotowują kolejne modele, znacznie przebijające klasę A+++. Pamiętaj jednak, że cena za elektryczność zależy od Twojego operatora, a za wodę od miejscowości i wybranej taryfy – dlatego ceny prania w zależności od miasta będą się od siebie różnić.

Jak wybrać najlepszą pralkę

To podstawowe pytania, które musisz zadać sobie przez udanym zakupem nowej pralki. Pamiętaj jednak, że najbardziej istotny jest brak pośpiechu i dobre zapoznanie się z ofertami wielu sklepów. Daj sobie czas na znalezienie idealnego sprzętu, a z pewnością uda Ci się kupić to, czego najbardziej potrzebujesz.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button