Technologia

Opony zimowe – Jakie wybrać?

Opony zimowe to temat, który wraca do nas każdego roku. Niewątpliwie warto przygotować samochód na trudne warunki atmosferyczne, głównie ze względów bezpieczeństwa na drodze. Dobór odpowiedniego ogumienia jest jednym z najważniejszych tego aspektów. Sprawdźmy zatem w jaki sposób wybrać właściwe opony zimowe, by nie wydać fortuny i cieszyć ze spokojnej jazdy.

Zima to dla każdego kierowcy bardzo niebezpieczny czas. W związku z tym bardzo potrzebne są opony zimowe odpowiedniej jakości, które zapewnią odpowiedni komfort i pełne bezpieczeństwo jazdy. Wbrew pozorom wybór odpowiednich opon wcale nie jest taki prosty, ponieważ należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Opony zimowe pod kątem parametrów nie różnią się od opon letnich, jednak mimo wszystko są właśnie przystosowane na trudne warunki śniegowe i zimę.

W jaki sposób wybierać opony zimowe?

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o opony zimowe jest ich etykieta, gdyż to właśnie ona opisuje najważniejsze parametry opony. Generalnie opony tego rodzaju podzielić można na trzy podstawowe kategorie względem zaawansowania technicznego. Oczywiście później ma to wpływ na cenę, żywotność, przyczepność czy też zużycie paliwa. Każdy z tych rodzajów opon przeznaczony jest dla innego użytkownika:

  • Klasa ekonomiczna – przeznaczona jest dla osób jeżdżących niewiele, głównie po mieście i bardzo ostrożnie. Również opony z tej kategorii nie powinny być stosowane w samochodach o większej mocy silnika.
  • Klasa średnia – jest to klasa opon przeznaczona dla osób, które jeżdżą więcej i wykorzystują do tego lepsze samochody. Jednak również ogumienie z tej kategorii przyda się osobom jeżdżącym bardziej dynamicznie.
  • Klasa premium – opony dla najbardziej wymagających użytkowników dróg, mających agresywny styl jazdy, a dodatkowo posiadających samochody o większej mocy. Ogumienie tego rodzaju sprawdzi się lepiej w trudnych warunkach górskich i na dłuższych trasach.

W przypadku osób pokonujących zimą 5 lub więcej tysięcy kilometrów powinno się wybierać opony co najmniej ze średniej półki. Osoby, które zimą samochodem poruszają się niewiele mogą zaryzykować kupno opon ekonomicznych, jednak to rozwiązanie powinno być wybierane tylko przez osoby raczej jeżdżące po mieście.

Różne sposoby użytkowania auta

W przypadku gdy znacznie częściej poruszamy się po mieście lub po drogach w dobrym stanie, przede wszystkim odśnieżonych i o wysokiej klasie zadbania, to można kupić opony ze średniej półki cenowej lub też sprawdzone opony z klasy ekonomicznej. Warto jednak zadbać o właściwe prowadzenie auta oraz odpowiednią drogę hamowania. Jeżeli natomiast porusza się w trasie z utrzymywaniem wyższych prędkości, to należy raczej stawiać na opony z wyższej półki. W ten sposób przecież dbamy nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale także o innych użytkowników drogi. Jeśli natomiast głównym obszarem użytkowania auta są trudne tereny górskie to należy stawiać tylko i wyłącznie na opony z najwyższej półki. W takich przypadkach kompromis jest niedopuszczalny i należy brać tylko to co najlepsze, zapewniając sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button