Styl życia

Szczęśliwe dziecko celem wychowania rodziców

W każdym wieku choroba nie jest niczym dobrym, lecz najbardziej jest przejmująca, gdy atakuje ludzi młodych. A niestety coraz większa grupa dzieci i młodzieży zaczyna borykać się z licznymi chorobami, jak na przykład z depresją. Styl życia i wychowania rodziców wydaje się tutaj mieć ogromne znaczenie dla przyszłości naszych latorośli. Jak zatem wychować szczęśliwe dziecko, które będzie mniej narażone na przyszłe problemy psychiczne?

Depresja u młodego człowieka jest tak silnym przeżyciem i bólem emocjonalnym, że niejednokrotnie kończy się próbą samobójczą. Dlatego rodzice powinni być bardzo wyczuleni na smutek, zły humor, przygnębienie, płaczliwość, brak apetytu, chudnięcie, zamknięcie w sobie, czy małomówność swoich dzieci. Należy również zwracać uwagę na ewentualne zerwanie przez dziecko więzi koleżeńskich i niechęci do kontaktów towarzyskich. Niepokojącym objawem może być także brak ochoty do wychodzenia z domu, a nawet podnoszenia się z łóżka, w celu na przykład wyszykowania się do szkoły.

Zdrowe i szczęśliwe dziecko to największe marzenie prawie każdego rodzica

Wiele niepokojących sytuacji nie wolno zaniedbywać, lecz zaprowadzić dziecko specjalisty i skorzystać z pomocy psychologa, albo nawet psychiatry. Wizyta w gabinecie psychiatrycznym jest ciężkim przeżyciem dla osoby cierpiącej i dla jej rodziców. Ponieważ trudna jest do zniesienia myśl, że już na starcie życia ich dziecko pozostaje obciążone chorobą, która zakwalifikowana jest do chorób psychicznych.

Taka wizyta u specjalisty to często konieczność, jeżeli chcemy ratować swoje dziecko przed najgorszym, czyli chęcią uwolnienia się od bólu emocjonalnego poprzez samobójstwo. Dlatego tak ważne jest obserwowanie młodego pokolenia, które w czasach współczesnych nie ma łatwego życia, gdyż wiele spada na głowę młodego człowieka. Począwszy od sytuacji w szkole, gdzie młodzież kładzie nacisk na status materialny i dyskryminuje odstających pod tym względem rówieśników. Kończąc na przykład na trudnościach w nauce, czy niemożności sprostania oczekiwaniom rodziców.

Bardzo często winni są sami rodzice, gdyż pragną, by ich dziecko spełniło ich niezrealizowane plany życiowe, czy marzenia. I wbrew dziecku, i brew jego zdolnościom oraz umiejętnościom wymuszają na dziecku realizacje swoich wizji. Bywa, że udręczone przez własnych rodziców, dziecko stacza się do granic swoich osobistych możliwości. A następnie zbyt obciążone, popada w depresję.

Zazwyczaj jest to ukrywany przez młodego człowieka problem, a jeszcze częściej zupełnie nieświadomy. Dzieci często również nie chcą powiększać konfliktu z rodzicami i wiele problemów przemilczają. Młody człowiek, będąc w dole psychicznym, w przypływie żalu i bezradności zrobić coś głupiego. A przecież nie o to chodzi rodzicom.

Szczęście dziecko zawsze powinno iść przed aspiracjami rodziców

Niewątpliwe warto, by rodzice zawsze pamiętali, że ich zadaniem jest wychowanie przede wszystkim szczęśliwego dziecka. A gdy dziecko będzie miało szczęśliwe dzieciństwo, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów emocjonalnych zawsze będzie niższe. Rzutować to będzie istotnie na późniejsze dorosłe życie, w którym trzeba się nauczyć radzić. Może nie będzie wybitnym profesorem, ale będzie szczęśliwym, wesołym, uczciwym i pracowitym człowiekiem. Pracującym w swoim wymarzonym zawodzie, który daje mu satysfakcję.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button