Styl życia

Jak nauczyć się wierzyć w siebie

Wiele osób zastanawia się jak zacząć wierzyć w siebie? Oczywiści kluczowe w tym zakresie będą miały wrodzone czynniki osobowości, a także samo wychowanie. Można jednak znacznie poprawić swój stan emocjonalny również dzięki odpowiedniej pracy na d sobą. Warto przy tym korzystać ze sprawdzonych wzorców i nauki psychologii.

Niska samoocena to problem bardzo często występujący w polskim społeczeństwie. Wbrew pozorom nie dotyczy on tylko osób młodych, bo z zaniżoną samooceną borykają się także osoby starsze. Najczęściej ma ona swoje źródła w nieodpowiednim wychowaniu przez rodziców.Jednak to nie jedyna przyczyna, kiedy mamy problem, by odpowiednio mocno wierzyć w siebie.

Wierzyć w siebie oznacza lepiej i szczęśliwiej żyć

Jest prawie pewne, że problem niskiej samooceny będzie miało dziecko często krytykowane i karane, czyli takie, które nie otrzymuje wsparcia albo jest stale ignorowane. To, że ktoś o sobie źle myśli, negatywnie rzutuje na całe jego życia. W skrajnych przypadkach takie osoby rezygnują z aktywności zawodowej oraz żyją samotnie, bo nie wierzą, że ktoś może je wybrać.

Najczęściej jednak wykonują pracę poniżej swoich możliwości, bo boją się sięgnąć po coś bardziej ambitnego. Osoby, które źle o sobie myślą, bardzo często też są wykorzystywane przez otoczenie, gdyż mają słabo rozwiniętą asertywność. Aby zmienić tę sytuację należy starać się zacząć akceptować siebie takim jakim się jest.

Co warto zmieniać?

Każda osoba powinna się polubić i uwierzyć, że zasługuje na wszystko, co najlepsze. Pomocne w tym procesie są dobre książki psychologiczne, terapia u psychologa oraz otaczanie się życzliwymi ludźmi. Aby lepiej o sobie myśleć warto stworzyć swoja listę zalet oraz listę dotychczasowych osiągnięć i powiesić ją sobie w widocznym miejsce. Trzeba także stale przełamywać swój strach i podejmować coraz to nowe wyzwania. Każdy najmniejszy sukces będzie zwycięstwem, które przybliża do uzyskania stanu zdrowej samooceny. Jeśli te działania nie przynoszą skutku dobrze jest zapisać się na terapię indywidualną albo grupową i trenować pod okiem doświadczonego psychologa.

Nie można również zapominać o tym, by nie powielać błędów swoich rodziców. Mimo, że niemal każdy z nich chce wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko, to często czyni wiele złego swoim codziennym postępowaniem. Już od najmłodszych lat trzeba wspierać i pokazywać różne drogi życia, bez wywierania nadmiernej presji. Każdy bowiem, nawet ten najmniej zdolny, ma prawo do godziwego i dostatniego życia.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button