Uroda

Nasza wizytówka

Często spoglądając na swoje ręce, zastanawiasz się, dlaczego są tak „niewdzięczne”? Przecież dbasz o siebie, pielęgnujesz skórę, nakładasz kremy na twarz (czasem nawet na dekolt), pod oczy, raz na jakiś czas pójdziesz do kosmetyczki na profesjonalny manicure. Jeżeli nie zapomnisz, nawilżysz dłonie po porannym prysznicu. A one i tak zdradzają wszystkim oznaki nieubłaganie upływającego czasu.

Tego nie lubią

1. Klimatyzacja

Wysusza skórę dłoni. Jeśli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach, powinnaś nakładać krem na dłonie nawet co dwie godziny.

2. Detergenty i częsty kontakt z wodą

Nie zapominaj o używaniu rękawiczek ochronnych podczas wykonywania prac domowych: mycia naczyń, sprzątania czy prania ręcznego. Po myciu dłoni zawsze użyj kremu.

3. Promienie UV oraz niekorzystne warunki atmosferyczne

Najlepszą ochronę zapewni ci krem odżywczy lub intensywnie nawilżający, koniecznie z filtrami przeciwsłonecznymi.

4. Nieprawidłowo wykonany manicure

Może mieć poważne skutki. Nieumiejętne odsuwanie oraz obcinanie skórek nieuważne skracanie paznokci oraz błędy w stylizacji przyczyniają się do trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonywane ze szczególną ostrożnością. Nie powinny zbyt mocno naruszać twardej keratyny. Jeżeli nie jesteś pewna własnych umiejętności, skorzystaj z pomocy profesjonalistki.

5. Urazy mechaniczne

Zranienia, stłuczenia.

6. Permanentne obgryzanie paznokci i skórek

Czas na pielęgnację

Na początek powiedzmy, na czym polega fachowo wykonany manicure, wymaga on dokładności i zastosowania odpowiednich technik Jeżeli zdecydujesz się na „domowy manicure”, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Nie Skracaj paznokci nożyczkami, obcinaczkami czy gruboziarnistymi pilnikami, aby nie naruszyć końcówki łożyska. Nie używaj tępych cążków, które mogą uszkodzić macierz paznokcia ani metalowych pilników powodujących ich rozwarstwianie. Nie czyść również spodu wolnego brzegu ostrymi narzędziami, aby nie naruszyć wodoodpornej bariery chroniącej przed bakteriami, wirusami i grzybami. Stosuj pielęgnacyjne oliwki nawilżające oraz odżywki.

Zadbaj o nie w domu

Aby zabiegi kosmetyczne przyniosły widoczne rezultaty, niezbędna jest systematyczna pielęgnacja dłoni w domu. Należy do niej przede wszystkim codzienne stosowanie kremów z ekstraktem z cytryny, oliwek awokado czy aloesu. Świetnie sprawdzają się oliwki pielęgnacyjne, które nawilżają skórki, a w połączeniu z masażem okolic wału paznokciowego poprawiają mikrokrążenie, wpływając tym samym na lepszą kondycję macierzy. Warto pamiętać też o stosowaniu peelingu. Możesz zakupić go w drogerii lub zrobić samodzielnie.

Kompleksowa pielęgnacja dłoni to również dbałość o wzmocnienie naturalnej płytki paznokciowej. Ochronę przed urazami mechanicznymi zapewni pokrycie jej odżywką wzbogaconą o składniki nawilżające i utwardzające. Zabezpiecza ona także przed przebarwieniami. Nakładana samodzielnie nadaje paznokciom piękny połysk lub delikatny, naturalny kolor.

 

10 przygotowania potrzebujemy 1 łyżkę oliwy z oliwek (zamiennie zastosuj oliwkę do ciała), 1 łyżkę cukru lub gruboziarnistej soli kuchennej. Składniki należy dokładnie ze sobą połączyć. Tak przygoto­waną mieszankę wcieraj przez kilka minut w dłonie, po czym spłucz ją pod bieżącą wodą. Zabieg zakończ nałożeniem odżywczego kremu.

 

Źródło: Świat Zdrowia, Wydanie Świąteczne 2013 nr 10 (72), s.48-49

 

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button