Styl życia

Dieta na sprawny mózg

Mózg jest najważniejszym organem człowieka, który odpowiada za zarządzanie procesami życiowymi i myślenie. Jego budowa jednak jest delikatna i wymaga nie tylko ochrony fizycznej, ale także dietetycznej. Od tego, co jemy, zależy kondycja naszego mózgu oraz jakość jego pracy. Jak zatem powinna wyglądać dieta na sprawny mózg?

Mózg zbudowany jest głównie z tłuszczy i białek. Jego konsystencja jest galaretowana, o kształcie dwóch zaciśniętych pięści. Organ rozwija się i jest budowany przede wszystkim do 30 roku życia i przede wszystkim podczas pierwszych trzydziestu lat należy dostarczać organizmowi niezbędnych substancji.

Właściwa dieta na sprawny mózg

W ludzkim organizmie nieustannie zachodzą procesu obumierania i tworzenia nowych komórek, jednak procesy te można stanowczo spowolnić. Postawą budulcową mózgu są tłuszcze (cholesterol) i białka. Spożywanie dużej ilości nabiału, ryb, mięsa bardzo dobrze wpływa na rozwój tkanek budujących mózg i opóźnia degradację już istniejących. Procesu utleniania wpływają na przyspieszenie degradacji komórek mózgu. Aby temu zapobiec, należy spożywać witaminy A, C, E oraz karoteny zawarte w warzywach o kolorze pomarańczowym, fioletowym i zielonym.

Do prawidłowej pracy mózgu niezbędne są niektóre substancje, które wspomagają wysiłek intelektualny. Przykładem jest oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, słonecznik czy awokado, są to produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą potencjał inteligencji. Stwierdzenie to udowodniono naukowo na podstawie badań wykonanych na seniorach. Badanie dowiodło, że po czasowym spożywaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych rosła inteligencja badanych osób.

Co jeszcze jest ważne dla naszego mózgu

Poza dietą, waży jest także zdrowy i nieprzerwany sen, który zregeneruje mózg. Na dobę człowiek powinien spać od 7 do 8 godzin, aby miał on czas na regenerację i prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Za sprawną pracę mózgu odpowiada także prawidłowa waga człowieka. Ludzie z dużą nadwagą czy otyłością trudniej sobie radzą z intelektualnym wysiłkiem, dlatego że wolne rodniki odpowiedzialne za procesy utleniania się, powodują szybsze obumieranie komórek mózgu.

Prawidłowa praca mózgu i jego prawidłowy rozwój to przede wszystkim zdrowe odżywianie się, czyli dieta i zdrowy sen.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Back to top button