Zdrowie

Olej lniany dla zdrowia i urody

Len to bogate źródło związków leczniczych oraz niezwykle bogata historia wykorzystywania przez ludzi. Brązowe nasiona rośliny były regularnie używane od 7 tys. lat do przygotowania balsamów leczących zapalnie skóry i na zaparcia. Bogaty w podstawowe kwasy tłuszczowe i EFA olej lniany stosuje się w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i do łagodzenia różnych zaburzeń zapalnych oraz problemów związanych z hormonami, takich jak niepłodność.

Siemię lniane prawdopodobnie jest dzisiaj bardziej znane od oleju terapeutycznego, który pochodzi z jego tłoczenia. W ostatnich latach olej lniany zdobył jednak niezwykłą renomę w zakresie skuteczności leczenia szeregu dolegliwości, począwszy od choroby serca do tocznia.

Obecne w oleju lnianym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią o najważniejszych jego właściwościach. NNKT są szczególnie cenne, ponieważ organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania, ale nie może produkować ich samodzielnie. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe działając w całym organizmie, m.in. chroniąc błony komórkowe i powstrzymując szkodliwe substancje przed wnikaniem w ich strukturę.

Wyjątkowy skład oleju lnianego

Jednym z zawartych w oleju lnianym NNKT jest kwas alfa-linolenowy, znany bardziej jako kwas tłuszczowy omega-3. Podobnie jak ten obecny w rybach, zmniejsza ryzyko chorób serca i wielu innych dolegliwości zdrowotnych. Olej lniany jest doskonałym źródłem kwasów omega-3 – 1 łyżeczka zawiera około 2,5 g, co odpowiada dwukrotności codziennego zalecanego spożycia. Obniża on poziom lipidów, ma właściwości oczyszczające i antyrakowe. Siemię lniane również zawiera kwasy omega-6 w postaci kwasu linolowego.

Siemię lniane jest również niezwykle bogatym źródłem lignanów, substancji fitoestrogenowych, które mogą pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonów. Lignany mogą być również użyteczne w zapobieganiu i zwalczaniu pewnych nowotworów, bakterii, grzybów i wirusów, w tym tych, które powodują opryszczkę i półpasiec. Poznajmy zatem bliżej najcenniejsze właściwości oleju z siemienia lnianego.

Olej lniany – Potencjalne korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne

Dzięki wyjątkowemu składowi cennych składników aktywnych olej lniany wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Można go z powodzeniem stosować w rozmaitych recepturach leczniczych oraz domowych kosmetykach ochronnych i regeneracyjnych. Poniżej przedstawiamy jego najwazniejsze właściwości i sposoby wykorzystania.

  1. Obniżenie poziomu cholesterolu, ochrona przed chorobami serca i kontrola wysokiego ciśnienia krwi

W wielu badaniach wykazano, że olej lniany, a także siemię lniane, może obniżać poziom cholesterolu, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju poważnych chorób serca. Może również chronić przed dławicą piersiową, która wiąże się z bólem w klatce piersiowe oraz wysokim ciśnieniem krwi. Olej lniany może być także przydatny w zapobieganiu atakowi serca. Może również pomóc w zapobieganiu podwyższenia ciśnienia krwi poprzez hamowanie reakcji zapalnych oraz redukować problemy z krążeniem krwi.

  1. Redukcja zachorowań na dnę moczanową, toczeń i dysplazję piersi

Kwasy tłuszczowe omega-3 ograniczają reakcje zapalne związane z wieloma schorzeniami. W przypadkach tocznia, olej lniany nie tylko zmniejsza zapalenie stawów, skóry i nerek, ale również obniża poziom cholesterolu, który może być podwyższony w skutek choroby. Stosując olej lniany przy dnie moczanowej, można zmniejszyć bóle stawów lub obrzęki, które są typowym objawem tej choroby. Ponadto, zdolność kwasów tłuszczowych omega-3 w zakresie zwiększenia absorpcji jodu sprawia, że olej lniany jest potencjalnie cenny w leczeniu często bolesnych chorób. Minerał ten występuje często w niskich poziomach u kobiet cierpiących na dysplazję piersi.

  1. Przeciwdziałanie zaparciom, hemoroidom, chorobie schyłkowej jelit i kamieniom żółciowy

Bogate w błonnik, mielone siemię lniane może pomóc w złagodzeniu zaparć i hemoroidów. U osób z chorobą uchyłkowatą, siemię lniane może pomagać lepiej chronić przed potencjalnym zakażeniem. Stosowane na zapalenie jelit, może pomóc uspokoić stan zapalny i naprawić uszkodzenia przewodu pokarmowego. Ponadto, olej z siemienia lnianego pozwala uniknąć tworzenia się bolesnych kamieni żółciowych, a nawet rozpuścić istniejące kamienie.

  1. Leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy, oparzeń słonecznych i trądziku różowatego

Obecne w oleju lnianym niezbędne kwasy tłuszczowe są w dużej mierze odpowiedzialne za sprawne gojenie się skóry. Czerwone i swędzące plamy, wyprysk, łuszczyca i trądzik różowaty mogą być kojone przez składniki przeciwzapalne oleju. Opalona skóra goi się szybciej, gdy smaruje się ją właśnie takim olejem. W przypadku trądziku, NNKT przerzedzają oleiste sebum, które zatyka pory.

  1. Odżywienie włosów i paznokci

Obfity w omega-3 olej lniany przyczyniać się może do prawidłowego wzrostu włosów, gdyż niskie poziomy tych kwasów mogą powodować, że włosy są zbyt suche i słabe. Wspomaga także leczeni innych problemów, np. łuszczycy lub wyprysku skóry głowy. Podobnie, obecne w oleju NNKT odżywiają suche i łamliwe paznokcie, powstrzymując je przed pękaniem lub rozdwajaniem.

  1. Minimalizacja uszkodzeń nerwów, które powodują, drętwienie i mrowienie, jak również inne zaburzenia

Znajdujące się w oleju lnianym kwasy tłuszczowe pomagają w przekazywaniu impulsów nerwowych, dzięki czemu jest on potencjalnie cenny w leczeniu drętwienia i mrowienia. Może również pomóc w leczeniu choroby Parkinsona, choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego, jak i chronić przed uszkodzeniem nerwów związanych z cukrzycą i stwardnieniem rozsianym.

  1. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i ochrony przed skutkami starzenia się

Znajdujące się w siemieniu lnianym lignany wydają się odgrywać istotną rolę w zapobieganiu raka sutka, okrężnicy, gruczołu krokowego i prawdopodobnie raka skóry. Mimo, że konieczne są dalsze badania, te przeprowadzone na University of Toronto wskazują, że kobiety z rakiem piersi, niezależnie od stopnia inwazyjności nowotworu, mogą odnieść korzyść z leczenia siemieniem lnianym. Co ciekawe, lignany mogą też skuteczniej pomóc chronić przed różnymi efektami starzenia.

  1. Leczenia objawów menopauzy, bólów menstruacyjnych, niepłodności kobiet i endometriozy

Lignany i estrogeny roślinne oleju lnianego mogą u kobiet pomóc przekształcaniu progesteronu do estrogenu. Może to mieć korzystny wpływ na cykl miesiączkowy, łagodzić uderzenia gorąca i inne oznaki menopauzy. Siemię lniane może także poprawić funkcjonowanie macicy, a tym samym jest przydatne w leczeniu problemów z płodnością. Ponadto, kwasy tłuszczowe w nasionach lnu blokują wytwarzanie prostaglandyn, czyli hormonu, który po uwolnieniu w nadmiarze w trakcie miesiączki, może spowodować ciężkie krwawienia związane z endometriozą.

  1. Problemy z prostatą i walka z niepłodnością męską i impotencją

NNKT oleju lnianym mogą zapobiec obrzękom i zapaleniom prostaty, która z reguły powiększa się wraz z wiekiem. Odgrywają również ważną rolę w produkcji zdrowych plemników, co może być cenne w leczeniu niepłodności męskiej. Poprawiają także przepływ krwi do penisa, co jest dobrodziejstwem dla tych, którzy cierpią na impotencję.

Pokarz więcej

Redakcja

Redakcja serwisu drakka.pl to zespół kilku pełnych pasji i zaangażowania osób, które pragną tworzyć i redagować pomocne dla wielu artykuły poradnikowe. Dostępne w portalu treści mają charakter inspiracyjny i pomocniczy, pozwalający lepiej rozwiązywać problemy dnia codziennego. Odpowiadają one potrzebom i zainteresowaniom szerokiej grupy czytelników, niezależnie od wieku i płci.

Artykuły powiązane

Sprawdź także
Close
Back to top button